Aprobata olejowa producentów samochodów, motocykli - co to takiego jest i jakie jest jej znaczenie.

Wielokrotnie można spotkać się z informacjami, że dany producent pojazdu poleca stosowanie danego oleju w swoich konstrukcjach. Wielu użytkowników uważa, że jest to marketingowy chwyt i nic wartego uwagi. Co to jest aprobata producencka, jakie jest jej znaczenie i czy warto się nią kierować przy wyborze oleju do silnika posiadanego samochodu czy motocykla?

Aprobata czyli fabryczna autoryzacja

Konstruktorzy silników stawiają wymagania producentom środków smarnych. Ci, którzy będą w stanie im sprostać, zostaną autoryzowani przez inżynierów. Autoryzację tę nazywamy aprobatą. Aprobata, to inaczej gwarancja od producenta, że powierzył swój towar w zaufane ręce. Z punktu widzenia użytkowników, jest to zapewnienie, że olej, którym zalewają silnik, spełnia rygorystyczne, stawiane przed nim wymagania, zabezpieczając przy tym w stu procentach jednostkę napędową. Dlatego, przy wyborze oleju, tak ważne jest znaczenie aprobat producenckich?

Producentom części mechanicznych, oddającym do użytku swoje najnowsze rozwiązania zależy na tym, by współpracowały one ze sobą w optymalnych warunkach. Liczą się oni z tym, że elementy silnika będą obciążane, a często wręcz przeciążane przez użytkowników. Dlatego zależy im na tym, aby środki smarne dobrane były idealnie pod kątem ochrony zaprojektowanego elementu. Dzięki temu praca inżynierów nie pójdzie na marne, a konstrukcje, które stworzyli, będą służyły długo i bezawaryjnie. 

Aprobata to przede wszystkim dowód jakości

Dexos2, 505.00, Longlife-04 to nie tylko puste hasła. Pod każdym z nich kryje się szereg wymagań, jakie dany producent silnika nałożył na środki smarne, by mogły być stosowane w jego urządzeniach. W tym przypadku wszyscy stawiają na jak najwyższą jakość, mając na uwadzę także potrzeby użytkownika. Dla przykładu – motocykl czy samochód przeznaczony do jazdy terenowej otrzyma inne założenia niż sprzęt szosowy. Znając miejsce zastosowania i przeznaczenie konstrukcji możemy stworzyć szereg wymagań, które mają zabezpieczyć jednostkę napędową przed utratą filmu olejowego.  Ten szereg spełnionych wymagań to aprobata, czyli potwierdzenie przez producenta silnika, że ten produkt nadaje się do smarowania jego części.

Już w fabryce wiedzą co najlepsze

Koncern ENEOS  może się pochwalić wśród swoich produktów, jedną z najszerszych na świecie gamą aprobat olejowych. Ciężko jest znaleźć markę w branży motoryzacyjnej, której aprobaty nie spełniłyby produkty ENEOS. Już na tym etapie produkcji samochodu czy motocykla silniki zostają zalane olejami ENEOS. I nie jest to przypadek. Aby zostać dostawcą olei na pierwszy montaż, trzeba tworzyć produkty ponad wymagania ustalone w aprobatach. Dlaczego? Dlatego, że nowe silniki są często nowinkami technologicznymi. Bazami, na których w przyszłości rozwiną się kolejne projekty. W związku z tym takie silniki potrzebują większego zabezpieczenia. Jeżeli ufają im inżynierowie takich tuzów motoryzacji jak Toyota, Lexus, Nissan, Mazda, Isuzu, Subaru, Suzuki, Hyundai, Mercedes-Benz, Volkswagen, BMW, Opel, Volvo, Yamaha, Honda i in. to także i my użytkownicy możemy powierzyć im nasze zaufanie. Bo któż lepiej, jeśli nie oni, będzie chciał zabezpieczyć efekty swojej pracy? 

Warto stosować produkty zalecane do danego modelu, a w przypadku gdy wiemy na jaki środek postawił sam twórca naszego pojazdu, mamy zadanie ułatwione. Nalewając taki sam produkt będziemy mieli pewność, że nasz silnik jest zabezpieczony w sposób optymalny. To samo tyczy się innych olejów z gamy Eneos. Każada zdobyta aprobata oznacza, że produkt jest w pełni bezpieczny dla twojego silnika. Dlatego dobieraj olej w taki sposób, by spełniał wymogi narzucone przez twórców. Zyskasz wówczas pewność, że jego zabezpieczenie przed tarciem, korozją czy nadmierną temperaturą jest na najwyższym poziomie. 

 

 

Wybierz olej do Twojego motocykla z oferty Eneos