Jak dobrać odpowiedni olej do motocykla?

O tym, że co pewien czas należy wymienić olej, nie trzeba nikogo przekonywać. Ale gdy zbliża się ten moment należy podjąć nieprostą decyzję. Wówczas niejednemu z nas nasuwa się pytanie jaki olej wybrać do silnika naszego motocykla?

Dlaczego olej jest tak ważny dla prawidłowej pracy silnika?

Konstruktorzy nowoczesnych silników motocyklowych dwoją i troją, aby jednostki napędowe, które tworzą, były jak najbardziej ekonomicznie niezawodne. O trwałości współpracujących ze sobą elementów, które obciąża się potężnymi siłami podczas ich pracy, decyduje nie tylko sama technologia, w której zostały stworzone, ale także regularna lubrykacja. To właśnie dzięki niej silniki są w stanie utrzymać wydajność, sprawność i parametry pracy określone przez ich konstruktorów.

Zadania oleju

Olej w silniku naszego motocykla ma do spełnienia klika ważnych zadań. Przede wszystkim – ma smarować, ale nie tylko elementy silnika, a także w przeważającej większości konstrukcji, również skrzynię biegów. A tak naprawdę to separować od siebie, w możliwie najlepszy sposób, współpracujące ze sobą elementy. To właśnie powstały na poszczególnych częściach film olejowy ma powodować skuteczny poślizg, dzięki któremu ograniczymy zużycie współpracujących części oraz zmniejszymy opory tarcia pomiędzy nimi. Ale to tylko jedno z jego zadań, a warto pamiętać, że jest ich więcej. Olej w silniku służy jako uszczelniacz, środek chłodniczy oraz substancja konserwująco-czyszcząca. Sporo tego jak na jeden produkt. Dlatego szczególnie ważny jest jego prawidłowy dobór do silnika oraz do warunków, w jakich ma się odbywać praca. 

Jaki olej wybrać?

Wyboru odpowiedniego produktu nie ułatwia mnogość specyfików dostępnych na rynku. W ofercie każdego producenta znaleźć można cały szereg środków smarnych, z których musimy wybrać taki, który będzie najodpowiedniejszy do naszego motocykla. Aby dokonać prawidłowego wyboru najpierw musimy zweryfikować kilka istotnych informacji na temat rodzaju oleju wymaganego przez producenta danego silnika motocyklowego (rodzaj, lepkość, normy), który tym olejem chcemy zalać. Także ważne jest, by zgłębić wiedzę na temat produkcji, dodatków i przeznaczenia oleju silnikowego, gdyż olej olejowi nie jest równy, a jego skład i zastosowanie zgoła się od siebie różnią.

Marce ENEOS zaufali…

Firma ENEOS tworzy oleje, którymi zalewana jest fabrycznie większość japońskich motocykli, gdy opuszczają macierzystą fabrykę.Ich produktom ufa Yamaha (tak, tak – Yamalube to produkt Eneosa), Honda oraz Suzuki. Flagowe modele tych koncernów, takie jak: Hayabusa, MT-09 czy Africa Twin, już w fabryce zalewane są olejami wyprodukowanymi przez Eneos. Ale co najważniejsze, marce Eneos zaufał fabryczny team Yamaha Factory Racing, który ściga się w królewskiej klasie MotoGP.

Sam fakt, że osoby, które tworzą jednostki napędowe, testują je w przeróżnych warunkach i dbają o to, by służyły odbiorcom, decydują się na ochronę środkami właśnie koncernu Eneos, świadczy o tym, że są to oleje najwyższej jakości Jeżeli ani na deklu silnika ani w instrukcji nie znajdziesz symboli oleju, który jest dedykowany do twojego motocykla, nie musisz się o to martwić. Na stronie Eneos znajduje się darmowa wyszukiwarka, która po podaniu parametrów motocykla sama podpowie ci, po jaki produkt powinieneś sięgnąć. 

Dzięki takiemu rozwiązaniu dobór oleju nie musi być skomplikowany. Zyskujesz pewność, że produkt, którym zalejesz swój silnik, będzie go chronił zamiast mu szkodzić. Pamiętaj, że źle dobrany olej potrafi zaszkodzić naszemu motorowi w podobny sposób, o ile nie bardziej, niż produkt już zużyty. Dlatego warto zaufać producentowi i móc myśleć tylko o kolejnych trasach, a nie zastanawiać się nad kolejnymi specyfikacjami oleju.

Wybierz olej do Twojego motocykla z oferty Eneos